TOURNAMENT - State Tournament

Tournament Date - June 24-25-26

                       

 

          

 

 

Age Group: 10U - 12U - 14U - 16/18
Location: Tricities
Format: 3GG DE

 

Cost: $685

Payment is due June 1st 

** Any team that drops out after June 5th will NOT get a refund 

Tournament Director:
Steve Jensen

425-308-1024

SKMJensen@aol.com

Front Cover

Rule Sheet                             Matrix

 

COMPLETED BRACKETS

  10U     

 12A    12B   

14A    14B 

 

16B     18U 


Payable to :NSA Fastpitch                 
                    209 158th Street NW
                   Arlington, WA 98223

Links:

Teams:

** Games will start Friday at noon **

*= Paid 

*pp = Paid using pay pal 

  

10U

1 Cannons*pp ( Stanwood)

2 Diamond Dusters* ( Silverdale)

3 Flame*pp ( Bellevue)

4 KB Fastpitch*pp (Kenmore)

5 NCW SunDevils* ( Wenatchee)

6 PNW Force 10B - Meyer*vm ( Olympia)

7 Seattle Pilots*pp (Seattle)

8 SFC Steel* (Seattle)

9 Snohomish Shock (Barkema)*pp (Snohomish)

10 Snohomish Shock 10u 2011* (Snohomish)

11 Snohomish Sox* (Snohomish)

12 WA Acers 10u- Straughan*pp (Auburn)

13 WA Rage* ( Moses Lake)

14 Washington Angels- Davis *pp (Tri Cities)

12A

1 Absolute Blast - Ford*pp ( Woodinville)

2 Absolute Blast - Taylor*pp (Woodinville)

3 E1 Prospects NW *pp ( Tri Cities)

4 Flame 12u Abraham* pp ( Bellevue)

5 NW Grapettes 12u Olmstead*pp ( Kirkland)

6 PNW Force 12A - B. Taylor-Sparks*vm ( Olympia)

7 WA Acers 12 Liljenberg*pp (Auburn)

8 WA Angels 12u Robinson * ( Pasco)

9 Washington Ladyhawks- Zahn*pp ( Snohomish)

12B

1 ai Bandits* (Seattle)

2 Ellensburg Synergy*pp ( Ellensburg)

3 Fury 12 Red- Petersen* (Everett)

4 Fury Black* (Everett)

5 KB 12u Purple '09*pp ( Kenmore)

6 Maniacs 09 *pp ( Tri Cities)

7 Maniacs Lemmons*pp ( Tri Cities)

8 Mayhem*pp ( Mukilteo)

9 Montesano Bulldogs 09 * ( Montesano)

10 NCW Sundevils 12U – Iniguez*( Wenatchee)

11 NW Elite Burright-in (Pasco)

12 Sabotage NW 12U*pp (Olympia)

13 SFC Lightning * (Seattle)

14 Sno Co Express-in ( Marysville)

15 Snohomish Shock Campbell* (Snohomish)

16 Stanwood Cannons* ( Stanwood)

17 Sundodgers 12U - Buhl*pp ( Tacoma)

18 Wa Angels Whitemarsh*pp (Tri Cities)

19 WA Rage* ( Moses  Lake)

14A

1 Firecrackers Elliot*pp (Maple Valley)

2 Fury White Peterson* (Everett)

3 KB Fastpitch 08 * ( Kenmore)

4 Moses Lake Rattlers*pp( Moses Lake )

5 PNW Force Paul*vm ( Olympia)

6 Skagit Bats *pp ( Sedro Woolley)

7 WA Acers Mick*pp ( Auburn)

8 Fury Black* (Everett)

9 Montesano Bulldogs*pp ( Montesano)

14B

1 CC Devils Fisher*pp (Castled Rock )

2 CC Devils Hefley*pp ( Castle Rock)

3 Diamond Cats *pp (Yakima)

4 Diamond Dusters* (Bremerton)

5 E1 Prospects NW 14U Black*pp ( Richland)

6 Elevate - Pacific* ( Redmond)

7 Flame XT Jones*pp ( Bellevue)

8 Mayhem - Perez *pp ( Mukilteo)

9 MGI* pp*pp ( Port Angeles)

10 NCW Sundevils* ( Wenatchee)

11 Sammamish Spartans green *pp ( Sammamish)

12 Seattle Spice* (L) ( Seattle)

13 Selah Softball*pp ( Selah)

14 SFC Flare* (Seattle)

15 SFC Threat* (Seattle)

16 Sno Co 14U Rathjen*pp (Marysville)

17 Snohomish Shock * ( Snohomish)

18 Sparks* (Marysville)

19 Spokane Stealth 14U Coriell*pp (Spokane)

20 Sundodgers 14U - Honey*pp (Tacoma)

21 Sundodgers 14U Larsen*pp ( Tacoma)

22 Synergy*pp (Auburn)

23 TABU*pp ( Yelm) 

24 WA Freedom Fastpitch - Whitehouse*pp ( Kent)

25 WA Rage * ( Moses Lake ) 

16B

1 Diamond Dusters 16u Red*pp(Silverdale)

2 Flame J-Mac*( Bothell)

3 Fury 16 Black*( Everett)

4 Fury 16 McClure* ( Everett)

5 Fury White Levin *( Everett)

6 Lady Rebels*pp(Grandview)

7 Montesano Bulldogs*pp( Montesano)

8 NCW Sundevils*( Wenatchee)

9 NW Elite*pp (Pasco)

10 NW Illusion - Foster*pp (Longview)

11 NW Thunder Holcomb*pp (Wodland)

12 Riptide 16u - Twedt *pp (Eatonville)

13 SFC Eastside* ( Seattle)

14 Triple Threat * ( Sedro Woolley)

15 USA Explosion 16 - Bicondova*pp ( Tri Cities)

16 WA Angels Hamm*pp ( Pasco)

17 WA Avengers-Salas* (Bonney Lake)

18 Washington Fastpitch Academy *pp ( Seattle)

19 Whatcom Wolverines - Bakker*pp ( Bellingham)

20 Whidbey Island Thunder*pp  ( Oak Harbour)

21 Yakima Dirt Dawgs*pp (Yakima)

18U

1 Clark County Breeze*pp (Vancouver)

2 Columbia River Heat *pp (Pasco)

3 Fury 18 Black- Petersen* ( Everett)

4 Fury 18u Red* (Everett)

5 Kitsap County Rebels*pp ( Port Orchard)

6 MGI* pp ( Port Angeles)

7 Renegade*pp (Bonney Lake)

8 TC Impact*pp ( Lomgview)

9 USA Explosion Red* pp ( Tri- Cities)

10 USA Explosion White* pp ( Tri Cities)

11 USA Explosion Blue* pp ( Tri Cities)

12 WA Rage* ( Moses Lake)

13 Whatcom Wolverines*pp ( Bellingham) 

14. WA Acers Jones* ( Auburn) 

15. Elite Diamonds*pp( Everett)

16, Heat FP*pp

 

 

NSA State Champs_2022_ART.png